Minyatür Ağaç

Minyatür Ağaç, normal ağaçların minyatür olarak yaşamasını konu alan bir sanattır. Bonsai, minyatür ağaç olmalarına rağmen çevremizde gördüğümüz ağaçlardan farklı değildir. Minyatür ağaç yapmak istediğiniz ağaçların dalları budanarak ve ilgiyle yetiştirilerek minyatür ağaç görünümüne gelir. Bu sanatın adı Bonsai’dir.


En güzel minyatür ağaçlar sığ ve yayvan saksılarda yetiştirilmiş olanlardır. Farklı şekillerde minyatür ağaçlar bulunmaktadır.

Minyatür ağaçlar Japon kültürünün bir parçasını oluşturmaktadır. Büyük şehirlerde insanların doğaya olan özlemlerini minyatür olarak karşılamaktadırlar.

Minyatür ağaçların yetiştirilmesi özel bir ilgi gerektirmektedir, yetiştirilirken ağacın doğal özelliğine, toprağın nemli olmasına, saksının özelliklerine, güneş almasına ve doğal koşullara çok dikkat etmek gerekir. Şartlar sağlandığında küçük balkonlu bir ev minyatür ağaç koleksiyonu için yeterlidir. Aslında ağırlıklı olarak dış mekân ağaç ve çalı türlerinden minyatür ağaç yapılsa da çokça bilinen ev bitkilerinden de minyatür ağaç yapılabilir.

Minyatür ağaç yetiştirmek biraz bahçecilik bilgisi ve sabır gerektirir ama çok eğlencelidir.

Minyatür ağaç yapmak isteyenlerin en çok yaptığı hata bonsai olabilecek ağaç veya bitki türünü hemen küçük bir kaba alınarak yapılmaktadır. Bu hata istenilen sonuca ulaşmamanıza hatta bitkinin ölümüne sebep olabilmektedir. Minyatür ağacın istenilen forma ulaşıncaya kadar mümkün olan en topraklı bir yerde yada büyük saksılarda büyümesine izin vermektir. Düzenli olarak sulaması ve gübrelemesi yapılmalı ve bu şekilde istenilen minyatür ağaca hızla ulaşılır.

Eğer doğadan bir minyatür ağaç adayı bulabilirseniz yıllarla ifade edilebilecek bir zaman kazanmış olursunuz. Doğada bulunan bonsaiye Yamadori denmektedir. İyi bir bakımla bir sürede dal ve kök terbiyesiyle istediğiniz minyatür ağacı elde edebilirsiniz.